Zarówno w sieci jak również w realnym świecie powinniśmy w komunikacji kierować się określonymi 5 złotymi zasadami komunikacji. Będąc zarówno odbiorcą, jak i nadawcą należy używać komunikatów skutecznych i właściwych. Popularna etykieta, określana mianem netykiety w sieci narzuca pewne zachowania, które powinny być stosowane przez wszystkich użytkowników globalnej sieci.
Zasady dobrego wychowania i etykiety są tak samo ważne w Internecie, jak w prawdziwym świecie — a słaba netykieta może pozostawić po sobie ślad i prześladować Cię przez znacznie dłużej niż wpadka w rzeczywistości. Dowiedz się czym jest netykieta, jak jej przestrzegać i dlaczego odgrywa tak istotną rolę w dzisiejszych czasach – zapraszamy do lektury!
Dlaczego etykieta w mediach społecznościowych jest ważna dla firm?
Jako firma w mediach społecznościowych musisz dokładnie przyjrzeć się temu co masz zamiar opublikować. W dzisiejszych czasach niewybaczalne jest przyzwolenie na złe maniery, złe zachowanie i niestosowanie się do zasad netykiety.
Ten artykuł wskaże dokładne zasady, których musi przestrzegać każda nowoczesna firma działająca w Internecie. Przedstawimy praktyczne Wam zalecenia, a także wyjaśnimy, co należy oraz czego nie należy robić na głównych platformach.
Istnieją niewypowiedziane zasady dotyczące mediów społecznościowych, które technicznie nie są obowiązkowe – lecz w przypadku firm przestrzeganie tych zasad może oznaczać różnicę między zyskiem a stratą. Jeśli chcesz, aby Twoje wysiłki marketingowe w mediach społecznościowych się opłaciły, nie należy zapominać o netykiecie.
Dlaczego ważne jest zrozumienie zasad kultury w mediach społecznościowych? Oto kilka powodów:
- Zapobiega to uszkodzeniu reputacji – Twoi odbiorcy będą postrzegać Twoją markę jako szanowaną, profesjonalną firmę, która wie, jak obsługiwać media społecznościowe.
- Daje Twojemu personelowi jasne wytyczne — Twój zespół zostanie poinformowany o tym, jakiego zachowania oczekuje się od niego w Internecie: w zakresie publikowania treści lub interakcji z użytkownikami
- Przyciąga zwolenników i rzeczników marki — ludzie chętniej śledzą i wspierają firmę o starannie wypracowanej reputacji społecznej
- Chroni przed kwestiami prawnymi – Zasady netykiety to nie tylko bycie uprzejmym. Pomagają również firmom przestrzegać przepisów dotyczących prywatności i praw autorskich.
Elementy procesu komunikacji w sieci internetowej – mechanizm komunikowania się
Aby komunikacja w sieci miała miejsce niezbędny jest nadawca, odbiorca, komunikat, kontakt, kontekst i kod. Jeśli zabraknie któregoś z elementów, komunikacja będzie nieskuteczna i niezrozumiała. W realnym życiu proces jest nieco ułatwiony, jednak w sieci, gdzie komunikujemy się wielotorowo mogą nastąpić problemy z właściwym przekazem i odbiorem kontekstu.
W tym celu stworzono listę 5 złotych zasad komunikacji. Prezentujemy je poniżej:
- Słowo pisane kontra słowo mówione
Komunikując się na co dzień, w świecie rzeczywistym po prostu wypowiadamy słowa i poprawność językowa nieco schodzi na dalszy plan. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy komunikujemy się poprzez Social Media typu Facebook, czy Linkedin. Jako, iż jesteśmy wzrokowcami i w sieci zazwyczaj piszemy komunikaty – należy baczną uwagę zwracać na błędy, gdyż te odbierane są za bardziej rażące.
- Wzajemny szacunek w e-mailach
Zamysł wiadomości mailowych jest jednoznaczny -powinny być zwięzłe, krótkie i treściwe. Co więcej liczy się również ich ilość. Nie zamęczajmy odbiorcy ciągłymi e-mailami. Ponadto, kiedy wysyłasz wiadomość e-mail, upewnij się, że podpis jest profesjonalny i reprezentuje Ciebie. Zawsze używaj formalnego języka w stosunku do tych, których nigdy wcześniej nie spotkałeś, takich jak „z poważaniem” czy „z wyrazami szacunku”. Możesz pokazać więcej osobowości i użyć mniej formalnych słów, gdy poznasz odbiorcę na bardziej osobistym poziomie. Zawsze możesz dodać wiadomości bardziej optymistyczny i osobisty charakter, pisząc w swoim e-mailu na przykład: „Bardzo się cieszę, że mogę z tobą nad tym pracować”.
- Kultura dyskusji
Wyzwiska, przeklinanie, obraźliwe opinie — w Internecie znacznie łatwiej i wygodniej jest rzucać w kogoś obelgami – większość osób nie odważyłaby się aby powiedzieć coś takiego komuś prosto w twarz. Tyczy się to głównie serwisów społecznościowych, forów, czatów i wiadomości e-mail. Wstrzymaj się od wulgarnych opinii i niemiłych komentarzy – nie sprawiaj przykrości innym i pamiętaj, że w Internecie nic nie ginie. Swoim chwilowym aktem złości możesz popsuć swoją reputację.
Dodatkowo, używanie wszelkiego rodzaju obelg werbalnych w Internecie może spowodować usunięcie Cię z danej grupy, lub trwałą blokadę Twojego konta.
Pamiętaj jednak, że nie tylko to, co mówisz, może być uważane za brak szacunku, ale także sposób, w jaki to mówisz. Na przykład, tekst pisany wielkimi literami jest ogólnie postrzegany jako krzyk. Użyj klawisza Shift dla wielkich liter lub pisz małymi literami — ale nie używaj ciągle klawisza Caps Lock. Nie zapominaj też o zwrotach „proszę” i „dziękuję” – są istotne i świadczą o Twojej kulturze osobistej nie tylko w rzeczywistości, ale i w Internecie.
- Pamiętaj o odbiorcy
Nie ma chyba nic bardziej irytującego niż rozmowa z kimś, kto jest pochłonięty ekranem swojego telefonu, tabletu, czy innego urządzenia elektronicznego. Ciągłe sprawdzanie smsów, poczty e-mail, czy przeglądanie Facebooka sygnalizuje twojemu odbiorcy, że Ci na nim nie zależy, a rozmowa nie jest zbyt wciągająca. Oprócz faktu, że takie zachowanie jest irytujące – jest również bolesne i przykre, ponieważ każdy pragnie być wysłuchany i nie chce prowadzić monologu.
Takie sytuacje niestety często mają miejsce – najbardziej widoczne jest to u młodszego pokolenia, które uzależnione jest od wszelkich mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy chociażby Twitter. Ale żeby nie obarczać winą jedynie nastolatków i młodych dorosłych – większość społeczeństwa, niezależnie od wieku, ma spory problem z uzależnieniem od Internetu i telefonów komórkowych.
Pamiętaj – jeśli prowadzisz z kimś rozmowę, skup się wyłącznie na drugiej osobie – na spotkaniach (czy to firmowych, czy rodzinnych, czy towarzyskich) postaraj się wyciszyć telefon i nie spoglądać nerwowo w ekran co chwilę.
Jeśli spodziewasz się ważnego telefonu, e-maila lub SMS-a, poinformuj z góry osobę, z którą jesteś i przeproś za przerwaną rozmowę – w ten sposób okażesz szacunek swojemu rozmówcy.
- Komunikat powinien mieć określony cel
Każdy komunikat wypuszczany do sieci powinien posiadać określony cel. Zalewanie odbiorcy niezliczoną ilością bezwartościowych treści jest męczące i irytuje drugiego człowieka.
Tych 5 złotych zasad komunikacji to doskonała prezentacja metod na jasne, zrozumiałe i pozytywnie odbierane komunikaty. Gwarantują skuteczność i efektywność podejmowanych działań marketingowych.
Paweł Tatar
Zostaw komentarz