Tworzymy nowoczesne strony internetowe zgodne ze standardem WCAG 2.1
WCAG to skrót od angielskiego wyrażenia Web Content Accessibility Guidelines, który jest zaleceniem tworzenia dostępnych stron internetowych. Jest to zestaw wytycznych, które wskazują, jak należy zaprojektować stronę internetową lub aplikację internetową, aby ułatwić osobom ze specjalnymi potrzebami zrozumienie jej treści.
Zgodnie z przepisami zawartymi w Ustawa z 4 kwietnia 2019r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, wymogiem realizacji WCAG objęte są wszystkie jednostki budżetowe, jednostki samorządu terytorialnego i jednostki im podległe oraz inne jednostki korzystające z finansów publicznych, w tym:
Strony internetowe WCAG 2.1
Standard WCAG 2.1 wskazuje 4 obszary, które decydują czy strona internetowa może być uznana za dostępną cyfrowo.
Strony internetowe spełniające ten wymóg są w pełni responsywne i czytelne na specjalnych czytnikach używanych, np. przez osoby niedowidzące. Można je łatwo odczytać w poziomie i pionie na smartfonie, a także korzystać z różnych przeglądarek i systemów operacyjnych.
Jest ważna zarówno pod względem treści, jak i formy. W takim przypadku ważne są następujące punkty: Używaj jasnego i przejrzystego języka, Przewidywalność treści – wyniki nawigacji i identyfikacja poszczególnych części, Unikaj błędów i jasno komunikuj się za pośrednictwem systemu.
Możliwość łatwego sterowania stroną z poziomu klawiatury (nie jest wymagana mysz), czyli obsługa skrótów jedno klawiszowych, brak „pułapki na klawiaturę”; Zapewnij użytkownikom wystarczającą ilość czasu na przeczytanie i korzystanie z treści (na przykład możesz wyłączyć/dostosować limit czasu elementu wyświetlania typu suwak); Dostosuj tryb wyświetlania treści do potrzeb pacjentów z padaczką (brak migotania, jasnych elementów), Rozbudowane opcje nawigacji, w tym możliwość pomijania bloków, dostęp do podstron wieloma trasami, dodawanie metadanych, Dostęp do wszystkich metod obsługi – np. gesty jednopunktowe dla funkcji, które normalnie wykorzystują gesty wielopunktowe, instrukcje wyjścia oraz możliwość wyłączenia funkcji dodatkowych, np. potrząśnięcie urządzeniem w celu zainicjowania określonej operacji
Chodzi o prezentowanie treści w sposób wyczuwalny zmysłami odbiorcy (również tych o szczególnych potrzebach). W tym zakresie wystąpienia obejmują m.in.: Utwórz tekst alternatywny dla wszystkich elementów nietekstowych, takich jak grafika, Zapewnij wersję multimedialną przyjazną dla osób niesłyszących lub niewidomych, Możliwość adaptacji (np. możliwość czytania treści w formie audio, zrozumiała sekwencja części, możliwość wyświetlania strony w wersji poziomej i pionowej), Rozróżnialność – w tym możliwość ustawienia wysokiego kontrastu, wielkich liter, liter, słów i odstępów między wierszami.
Etapy tworzenia strony internetowej WCAG
Audyt strony internetowej
Przygotowanie Projektu Graficznego
Kodowanie i uzupełnienie treści
Szkolenie i wdrożenie Kadry
20+ NOWOCZESNYCH MODUŁÓW
DOSTĘPNYCH NA NASZYCH STRONACH INTERNETOWYCH
ANIMOWANE BANERY
SUWAK ZDJĘĆ
POWIĘKSZANIE OBRAZU
FORMULARZ KONTAKTOWY
GALERIE ZDJĘĆ
MAPA GOOGLE
GOOGLE TRANSLATOR
ZMIANA WIELKOŚCI FONTU
WYSOKI KONTRAST
NEWSLETTER
WYSZUKIWARKA
MENU WIELOPOZIOMOWE
AKTUALNOŚCI
ARCHIWUM
SOCIAL MEDIA
KOMENTARZE
MODUŁ POPUP
KALENDARZ WYDARZEŃ
MODUŁ FAQ
INTERAKTYWNE IKONY
TABELA CENNIKA
SŁUPKI POSTĘPU
MODUŁ OPINII
WYKRESY