W ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do włamań na strony internetowe, dlatego też tym bardziej warto zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dobrodziejstwa certyfikatów bezpieczeństwa SSL – w niniejszym artykule postaramy się przybliżyć nieco ten temat i wytłumaczyć Ci dlaczego jest to tak istotne.
Certyfikat bezpieczeństwa SSL w witrynach internetowych – co to jest?
Certyfikat SSL to specjalne narzędzie zapewniające pełną ochronę witrynom internetowym.
Szyfrowane połączenie HTTPS zapewnia zachowanie poufności danych, które przesyłane są drogą elektroniczną. SSL jest najpopularniejszym protokołem sieciowym wykorzystywanym do bezpiecznych połączeń internetowych. Warto wspomnieć również o tym, że w dzisiejszych czasach to właśnie SSL jest standardem szyfrowania na witrynach internetowych.
Dlaczego moja strona internetowa potrzebuje certyfikatu SSL?
Certyfikaty SSL zapewniają prywatność interakcji online, nawet jeśli podróżują one przez publiczny Internet.
Dzięki szyfrowaniu danych można zabezpieczyć przesyłanie danych poufnych. Mowa tutaj przede wszystkim o zabezpieczeniu transakcji realizowanych w bankowości elektronicznej i systemach płatności online, z których korzystają aukcje i sklepy internetowe. Użytkownicy korzystający ze stron zabezpieczonych certyfikatem SSL mają poczucie bezpieczeństwa, dlatego też są bardziej skłonni do dokonania zakupów przez Internet. Certyfikat bezpieczeństwa SSL podnosi również wiarygodność i prestiż sklepu online. Dzięki certyfikatowi SSL można zabezpieczyć się między innymi przed phishingiem. Mowa tutaj oczywiście o bardzo przebiegłej metodzie wykradania poufnych danych z kont internetowych i bankowych. Certyfikat SSL jest tani, a w niektórych sytuacjach jego wprowadzenie może być nawet bezpłatne.
Oto pięć kluczowych korzyści wynikających z używania certyfikatu SSL:
1. SSL chroni dane
Tak jak zostało wspomniane wyżej, podstawową funkcją certyfikatu SSL jest ochrona komunikacji serwer-klient. Podczas instalacji SSL każdy bit informacji jest szyfrowany. Prościej ujmując: dane są zablokowane i mogą zostać odblokowane tylko przez zamierzonego odbiorcę (przeglądarkę lub serwer), ponieważ nikt inny nie może mieć klucza do ich otwarcia. Podczas obsługi poufnych danych, takich jak identyfikatory, hasła, numery kart kredytowych itp., SSL pomaga chronić przed złośliwymi hakerami.
2. SSL potwierdza Twoją tożsamość
Drugim podstawowym zadaniem certyfikatu SSL jest uwierzytelnienie strony internetowej. Weryfikacja tożsamości jest jednym z najważniejszych aspektów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo sieci. Nie ma wątpliwości, że internet jest coraz bardziej zwodniczy. Zdarzały się już przypadki w historii, w których ludzie stracili tysiące dolarów na fałszywych stronach internetowych. Tutaj w grę wchodzi certyfikat SSL.
Jeśli chcesz zainstalować certyfikat SSL , musisz przejść przez proces weryfikacji ustanowiony przez niezależną stronę trzecią o nazwie Urząd Certyfikacji (CA) . W zależności od typu certyfikatu urząd certyfikacji weryfikuje tożsamość Ciebie i Twojej organizacji. Gdy już udowodnisz swoją tożsamość, Twoja witryna otrzyma wskaźniki zaufania potwierdzające Twoją uczciwość. Widząc je, użytkownicy wiedzą, z kim rozmawiają.
Pomyśl o tym jako o zweryfikowanych kontach na Twitterze. Jedyną różnicą jest to, że zamiast konta na Twitterze musisz zweryfikować swoją tożsamość na stronie internetowej. Taka weryfikacja daje pewność, że żaden oszust nie stworzy fałszywej strony internetowej podszywającej się pod Twoją. Z technicznego punktu widzenia nazywa się to phishingiem, o czym wspominaliśmy już na początku artykułu. W ten sposób SSL pomaga użytkownikom dotrzeć do Twojej prawdziwej witryny, chroni użytkowników przed oszustwami i poprawia Twoją reputację w sieci.
3. Lepszy ranking w wyszukiwarkach
Opisując największe zalety certyfikatów bezpieczeństwa SSL warto wspomnieć również o tym, że mogą one pomóc w zdobyciu wysokich pozycji w wyszukiwarce Google. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na pozycję danego serwisu w wyszukiwarkach internetowych jest nie tylko jakość strony, ale również poziom jej bezpieczeństwa. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że zawirusowana strona, która rozsyła spam i szkodliwe oprogramowanie, może być całkowicie wyrzucona z rankingu wyszukiwarek. Google nie ukrywa, że promuje bezpieczne strony, które mogą pochwalić się wysokim autorytetem. Nie można zapominać także o tym, że certyfikat SSL ma olbrzymi wpływ na zmniejszenie współczynnika odrzuceń. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że dzięki niemu można znacząco zwiększyć zainteresowanie swoimi towarami i usługami.
W 2014 r. Google wprowadził zmiany w swoim algorytmie, aby zapewnić przewagę witrynom obsługującym protokół HTTPS . Widać to w różnych badaniach przeprowadzonych przez ekspertów SEO na całym świecie – pokazuje to silną korelację między HTTPS a wyższymi rankingami wyszukiwarek.
Kto nie chce być na pierwszej stronie Google, prawda?
4. SSL pomaga spełnić wymagania PCI/DSS
Jeśli akceptujesz płatności online, musisz wiedzieć co nieco o wymaganiach PCI/DSS. Aby otrzymywać płatności online, Twoja witryna musi być zgodna z PCI. Posiadanie zainstalowanego certyfikatu SSL jest jednym z 12 podstawowych wymagań stawianych przez branżę kart płatniczych (PCI).
Dlatego SSL jest niezbędny — czy tego chcesz, czy nie.
5. SSL poprawia zaufanie klientów
Oprócz szyfrowania i uwierzytelniania, certyfikaty SSL mają kluczowe znaczenie z punktu widzenia zaufania klientów. Łatwe do zidentyfikowania znaki informują użytkowników, że przesyłane przez nich dane będą zabezpieczone. A jeśli zainstalowałeś OV lub EV SSL, mogą zobaczyć szczegóły Twojej organizacji. Gdy dowiedzą się, że jesteś legalnym podmiotem, znacznie chętniej nawiążą z Tobą interesy, a nawet ponownie odwiedzą Twoją witrynę.
Google czyni SSL obowiązkowym w 2018 r.
Aby zapewnić bezpieczniejsze przeglądanie sieci od 2018 r., Google zdecydowało się oznaczyć witryny, które nie mają zainstalowanego certyfikatu SSL/TLS w swojej witrynie. Jeśli ktokolwiek nie zastosuje się do tej zasady, wszystkie popularne przeglądarki internetowe używane na całym świecie, takie jak Google Chrome i Firefox, Mozilla ukarzą go, wyświetlając komunikat ostrzegawczy „Niezabezpieczony” na pasku adresu URL. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości strona internetowa może zostać nawet zablokowana do załadowania w przeglądarce. Bez względu na to, jaką masz witrynę, od osobistego bloga do dowolnego portalu zakupowego, SSL jest obowiązkowe, a nieprzestrzeganie go może spowodować utratę odwiedzających, z czym raczej żaden właściciel witryny nie chciałby się zmierzyć.
W jaki sposób SSL zwiększa wiarygodność mojej witryny internetowej?
Certyfikat SSL zawiera zweryfikowane informacje o zabezpieczonej witrynie internetowej, aby pomóc użytkownikom potwierdzić, że komunikują się z Twoją witryną internetową.
Weryfikacja rozszerzona to najwyższy w branży standard weryfikacji i zapewnia najbardziej widoczną pewność dla użytkowników: pasek adresu zmienia kolor na zielony w przeglądarkach o wysokim poziomie bezpieczeństwa.
W nowszych przeglądarkach informacje identyfikujące witrynę internetową mogą pojawić się, gdy użytkownik najedzie kursorem na pasek adresu. Mogą również kliknąć ikonę zamkniętej kłódki.
Jak bezpiecznie czułbyś się, gdyby Twoja przeglądarka ostrzegała Cię, że dana witryna jest „niebezpieczna”? Właśnie taki komunikat wyświetli się, jeśli nie posiadasz certyfikatu SSL. Chcesz tego? Domyślamy się, że nie. Dlatego właśnie certyfikat SSL jest tak istotny.
Zostaw komentarz